Vitajte na mojom blogu!
Som kúzelník Laco Tischler

5 najčastejších mýtov o kúzelníkoch


Publikované dňa 15.03.2014 v kategórii Nezaradené.


Milí priatelia a fanúšikovia kúziel, dnes Vám chcem napísať o piatich nepravdivých a najčastejšie opakujúcich sa mýtov o kúzelníkoch, ktoré v mysli laickej verejnosti a divákov neustále rezonujú.Vyťahovanie zajaca z klobúka

Mýtus č. 1 – Kúzelník objaví zajaca z cylindra. Tento mýtus je živený od 19. storočia, kedy sa začal nosiť cylinder ako neodmysliteľný doplnok k fraku a kúzelníci predvádzali objavenie živého zajaca z cylindra. Uvedený trik v 20. storočí skoro úplne vymizol a ja osobne sa nepamätám, že by som ho videl na vlastné oči niekoho predvádzať. Variant „zajac z cylindra“ sa dnes občas vyskytuje v detských programoch, ale živý zajac je nahradený plyšovým zajačikom. Taktiež ho môžeme vidieť v niektorých číslach komickej mágie, kde kúzelníci uvedený efekt využívajú na parodovanie „vážnych“ kúzelníkov.

Mýtus č. 2 – Kúzelník kradne divákom peňaženku. Tento mýtus vychádza z veľmi ojedinelej disciplíny – vreckový zlodej na javisku – jedným z jej priekopníkov bol americký kúzelník Edie Joseph, ktorý v polovici 20. storočia vypracoval metodiku postupov vreckovej krádeže na javisku. V súčasnosti je vo svete veľmi málo kúzelníkov (na Slovensku nikto), ktorí sa venujú tejto oblasti. Väčšinou sa obmedzujú na krádež náramkových hodiniek v rámci prezentácie iných trikov. Posledným veľkým majstrom vreckovej krádeže na javisku bol maďarský kúzelník Rodolfo, ktorý v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia brilantne predvádzal uvedené číslo na pôde štátneho cirkusu v Budapešti a týmto číslom sa preslávil aj na svetových kabaretných javiskách.

Mýtus č. 3 – Kúzelníka musíme odhaliť, resp. „dobehnúť“. Stále sa stretávam s týmto prístupom niektorých divákov, ktorí moje vystúpenie vnímajú ako intelektuálny súboj typu „mňa nedobehne, ja s ním vybabrem, ja ho odhalím“ a pri tom si neuvedomujú, že ich šance sú minimálne a oberajú sa tak o samotný zážitok z predvedenej a mnou vytvorenej ilúzie. Mýtus pretrváva z čias vzniku a rozmachu kartových hier (16. a 17. storočie), kedy falošní hráči začali predvádzať kúzla s kartami, pričom používali techniky overené za hráčskymi stolmi. Je pravdou, že títo falošní hráči výraznou mierou prispeli k rozvoju a vývoju kartových kúziel, najmä čo sa týka manipulačných hmatov. Diváci sa však na nich dívali s podozrením a vnímali ich skôr ako podvodníkov a nie ako umelcov, poskytujúcich ilúziu zábavnou formou. Aj preto počas svojich vystúpení divákov nabádam na „resetovanie hlavy“ a spoločne zažitú radosť z malých zázrakov, ktoré sa dejú pred ich zrakom.

Mýtus č. 4 – Kúzelníka môžeme vidieť iba v cirkuse. Tento mýtus je z čias, kedy kúzelníci naozaj vystupovali iba v cirkusoch, ale nástupom buržoázie v Anglicku začiatkom 19. storočia vznikali prvé kamenné cirkusy a varietné divadlá, pretože novozbohatlá vrstva spoločnosti už nechcela chodiť do „špinavých“ šapitó, ale svojich obľúbených artistov chcela vidieť v elegantných priestoroch. A tak sa aj kúzelníci premiestnili do varieté, kabaretov a salónov. Dnes majú najlepší na svete svoje show na stálych scénach najväčších divadiel. Stačí spomenúť mená ako David Copperfield, Criss Angel, Gregory Wilson a iní. Na Slovensku sa žiaľ ešte do teraz nevytvorila vrstva divákov, ktorá by si podobné show priala vidieť na našich javiskách, aj keď sa niektorí kolegovia o to pokúšali, no bez viditeľných úspechov. Snáď časom J.

Mýtus. Č. 5 – Kúzelnícke vystúpenie je vhodné iba pre deti. Mýtus pretrváva z čias, kedy dospelí nemali veľa možností vidieť kvalitné kúzelnícke predstavenie, nakoľko kúzelníci fungovali viac menej na amatérskej báze a iba niekoľkokrát do roka mohli predviesť svoje umenie. Išlo najmä o akcie na Mikuláša, Medzinárodný deň detí, koniec školského roka … Dnes tento mýtus padá, pretože už len málokto pochybuje o tom, že kúzelník môže vytvoriť dobrú zábavu aj pre dospelých (samozrejme že to závisí od jeho kvalít). Existuje celý rad podujatí, kde kúzelníci nachádzajú svoje uplatnenie a sú vhodným prvkom programu.  Sú to firemné akcie, svadby, narodeniny, spoločenské podniky, promo akcie, atď. Aj vďaka internetu sa dnes kúzelnícke umenie dostáva viac do povedomia ľudí, ktorí sa chcú zabávať ilúziami a vedia oceniť humor s tým spojený.

Milí priatelia, verím že som Vám opäť trochu rozšíril obzor a že Vás moje postrehy zaujali. Zachovajte mi naďalej Vašu priazeň.

Kľúčové slová: , ,Komentáre ku článku: 5 najčastejších mýtov o kúzelníkoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Komentovanie nie je povolené.